Mydła Marsylskie

Pierwsze fabryki mydeł powstały w XII wieku, w Hiszpanii i we Włoszech, a następnie w połowie XV wieku w Marsylii. Uważamy mydło Aleppo za ojca wszystkich tych europejskich mydeł. Ale to w średniowieczu zrodził się tradycyjny przepis na mydło, który znamy dzisiaj, dodając wapno do wypłukiwanego popiołu. Technika ta będzie rozwijała w Marsylii, a bardziej ogólnie w Prowansji w ciągu następnych stuleci, dzięki obfitości surowców obecnych w tym regionie: oliwy z oliwek, soli i popiołu z szypułki w Camargue.

Obecnie mniej niż pięciu producentów mydła wciąż wytwarza mydło marsylskie zgodnie z wielowiekową tradycją. Nasz Maitre de Savon (mistrz mydła) zajmuje dwa tygodnie, aby zrobić Savon de Marsylia. Delikatna mieszanka oliwy z oliwek, alkalicznego popiołu z roślin morskich i osolonej wody z Morza Śródziemnego jest podgrzewana przez dziesięć dni w zabytkowych kotłach, a następnie wlewana do otwartych dołów, w których twardnieje.

Naturalne i całkowicie biodegradowalne mydło marsylskie ponownie budzi zainteresowanie na początku lat 80. ze względu na swoje zalety ekologiczne.